Campionatul Mondial de șah 2021: Magnus Carlsen își va mânca propriile cuvinte?

Cu câteva zile înainte de Meciul Campionatului Mondial de șah din 2021 dintre Magnus Carlsen și Ian Nepomniachtchi, Magnus a spus că Fabiano Caruana sau Ding Liren ar fi fost adversari mai formidabili

Vezi mai jos toate detaliile evenimentului de șah al anului.

Campionatul Mondial de șah 2021 Carlsen vs Nepomniachtchi blogimage

Magnus carlsen a continuat spunând că a simțit că Nepomniachtchi câștigarea Turneului Candidaților este un rezultat bun pentru el. Va trebui Carlsen să-și mănânce cuvintele? Cu toții vom ști în câteva săptămâni.

Comentariile lui Magnus sunt și mai ciudate în lumina faptului Nepomniachtchi are un record de 4-8-1 în jocurile clasice împotriva lui Magnus.

În ciuda faptului că este binecunoscut pentru câștiguri în finalul jocului, Magnus Carlsen este capabil să joace jocuri grozave de atac. Bucurați-vă de următorul videoclip unde GM Arkadij Naiditsch împărtășește unul dintre cele mai bune jocuri ale lui Carlsen.

Organizarea Meciului Campionatului Mondial de Sah 2021

Partenerul comercial al FIDE, Șah mondial, organizează evenimentul. Programată inițial pentru 2020, Meciul a fost amânat pentru 2021 din cauza pandemiei.

Are loc Meciul Campionatului Mondial de Sah din 26 noiembrie 2021 până în 16 decembrie 2021, în Dubai, Emiratele Arabe Unite.

Acest meci din campionatul mondial este un cel mai bun din paisprezece jocuri, care este cu două mai mult decât de obicei. Meciurile din campionatul mondial din 2006 au fost cele mai bune dintre cele douăsprezece runde.

Dacă titlul este câștigat prin regulament, Premiile de 2 milioane USD sunt împărțite în 60% și 40% în favoarea câștigătorului. Cu toate acestea, dacă meciul este decis în tie-break, acesta se schimbă la 55% și 45%.

Pentru a fi un campion necesită mai mult decât a fi un jucător puternic; trebuie să fii și o ființă umană puternică - Anatoly Karpov. Vom afla în curând cine este ființa umană mai puternică la Campionatul Mondial de șah din 2021.

Condiții de potrivire

Datorită celor două jocuri suplimentare care vor fi jucate în Meciul Campionatului Mondial de Șah din 2021, este necesar un scor de 7 1/2 pentru a câștiga Campionatul Mondial de șah 2021.

Controlul timpului este 120 de minute pentru primele 40 de mutări, 60 de minute pentru următoarele 20 de mutări și 15 minute pentru restul jocului, cu o creștere de 30 de secunde per mutare. Creșterea începe la mișcarea 61.

Dacă este nevoie de un tie-break, acesta va începe cu patru jocuri rapide, fiecare fiind de 25 de minute plus 10 secunde. Punerea la punct a 2 1/2 puncte sau mai mult va câștiga campionatul.

Cinci mini-meciuri de 2 jocuri blitz va fi jucat următorul în tie-break, dacă este necesar. Controlul timpului pentru jocurile blitz este de 5 minute cu un increment de 3 secunde. Câștigând unul dintre aceste mini-meciuri câștigă campionatul.

A moarte subită Armaghedon jocul va decide meciul dacă încă nu există un câștigător după jocurile rapide și blitz. Negrul are cote la egalitate cu 4 minute pe cronometru, iar albul are 5 minute. O creștere de 2 secunde începe la mișcarea 61.

Tie break sau ceremonia de închidere: 15 decembrie

Ceremonia de închidere (în cazul unui tie-break): 16 decembrie.

Întâlniri trecute între Magnus Carlsen și Ian Nepomniachtchi

Rivalitatea dintre acești doi jucători, care se bucură de o relație de prietenie, a început în urmă cu aproape douăzeci de ani, în 2002. Nepomniachtchi și Carlsen s-au întâlnit în Campionatul European U-12.

Ian Nepomniachtchi – Magnus Carlsen, 2002.10.03, 1-0, EU-ch U12 Runda 5, Peniscola ESP

În 2011, la turneul Tata Steel, Nepomniachtchi a arătat că îl poate învinge pe Carlsen cu piesele negre. Aceasta a fost o victorie greu luptată, care a luat 66 de mutări.

Magnus Carlsen – Ian Nepomniachtchi, 2011.01.26, 0-1, Tata Steel Group A Runda 10, Wijk aan Zee NED

Carlsen l-a învins pe Nepomniachtchi în 2019 la turneul GCT Croația în runda a 7-a. Magnus a refuzat să fie atras într-un Open Apărarea Siciliană și a jucat deschiderea Old Sicilian cu Nf3, Cc3 și Bc4.

În Concluzie

Meciul Campionatului Mondial de Sah din 2021 promite a fi o întâlnire foarte interesantă.

Jucând în primul său meci din Campionatul Mondial de șah, cel mai mare obstacol al lui Nepomniachtchi ar putea fi presiunea extremă cu care se va confrunta. Este Nepo capabil să-și mențină concentrarea pe poziție și nu pe adversar sau pe eveniment?

Întreaga lume a șahului va ști răspunsul peste trei săptămâni.