Mihail Botvinnik – A sakkóriás

Mihail Botvinnik század vitathatatlanul legbefolyásosabb sakkvilágbajnoka volt. Mihail Botvinnik, aki a szovjet sakkiskola vezető befolyása volt, tudományos megközelítést alkalmazott a sakkban.

A sakk pszichológiai és tudományos megközelítésének köszönhetően 1948 és 1963 között uralta a sakkvilágbajnokságot. Rövid időre elvesztette a hatalmát a címben Szmiszlov és a beszél de a következő évben mindkét visszavágót megnyerte.

Mihail Botvinnik korai évei

Mikhail Botvinnik augusztus 17-én született Szentpéterváronth, 1911. Manapság már olyan játékosok is vannak, akik olyan korban szereznek címet, amikor Mihail Botvinnik játszotta első meccsét – 12 évesen!

Mikhail Botvinnik 1962
Mihail Botvinnik 1962

Mihail Botvinnik szerencséjére a következő nyolc évben gyorsan fejlődött. Az övé segítségével edző Abram Modell, ő lett a legfiatalabb játékos, aki 1931-ben megnyerte a Szovjetunió bajnokságot.

Öt évvel később, holtversenyben Capablanca az 1936-os Nottingham Tournament első helyéért, megelőzve Alekszandr Alekhin.

A tornát úgy tekintették minden idők egyik legerősebbje mert öt olyan játékos szerepelt benne, akiknek volt vagy lesz a sakkvilágbajnoka – Mikhail Botvinnik, Jose Raul Capablanca, Alexander Alekhine, Max euweés Emmanuel Lasker.

Botvinnik győzelme ellen Tartakower ragyogó díjat nyert.

Mikhail Botvinnik – Savielly Tartakower, 1936.08.13., 1-0, Nottingham, 4. forduló, Nottingham ENG

Botvinnik dominanciája az 1936-os nottinghami tornán beigazolódott, amikor a Milan Vidmar elleni győzelmével a második zseniális díjat is megszerezte.

1948-ban Mihail Botvinnik a hatodik sakkvilágbajnok lett

Nem sokkal a második világháború befejezése után a jelenlegi sakkvilágbajnok, Alekszandr Alekhinmárcius 23-án elhunytrd, 1946. Ugyanezen év júliusában a FIDE körmérkőzéses tornát javasolt a megüresedett címért, amelyet 1947 júniusában Hollandiában rendeznek.

Az öt versenyző volt Pál Keres, Vaszilij Szmiszlov, Samuel Reshevsky, Max Euwe és Botvinnik. A torna részben elmaradt, mert Oroszország nem volt tagja a FIDE-nek.

A versenyzők csak a FIDE következő kongresszusán, 1947 augusztusában, Hágában egyeztek bele a verseny feltételeibe. Ebben az időben Oroszország a FIDE tagja volt.

Ez a körmérkőzéses torna huszonöt fordulóból állna, az első tíz fordulót Hollandiában, a másik tizenötöt pedig Moszkvában játsszák.

Mihail Botvinnik egy ponttal állt az élen, amikor a tizedik fordulóban Keresettel játszott. A mérkőzések ütemezése miatt Keres hat nap pihenő után játszott.

Hollandiába utazva Botvinnik észrevette ezt, és megjósolta, hogy aki elég szerencsétlenül kapja meg ezt a hatnapos szünetet, az gyorsan elveszíti a játékát.

Pál Keres igazolta Botvinniket, és mindössze huszonhárom mozdulat alatt veszített!

Íme a játék végső állása. Keres lemondott, mert a mattot csak sok anyag feladásával lehet késleltetni, olyan mozdulatokkal, mint …Qxh2 és …Ng4.

Botvinnik Keres végső állása 1948

Ezzel a győzelemmel Mihail Botvinnik 1.5 pontos előnyt jelentett a moszkvai visszavágó előtt, amelyre építve megnyeri a címet a tervezett huszonöt meccsen belül.

Húsz meccsen a a világ legjobb sakkozója, Mihail Botvinnik mindössze két vereséget szenvedett. Végeredménye +10 -2 =8 lett, három ponttal Vaszilij Szmiszlov előtt.

Mihail Botvinnik – Paul Keres, 1948.03.25, 1-0, FIDE világbajnokság, 10. forduló, Hága NED / Moszkva URSB

Botvinnik 1951-ben védte meg koronáját

A Mihail Botvinnik ismertté vált készítményt akkor mutatták be címét 1951-ben védte meg David Bronstein ellen.

Kreatív-zseni-gm-david-bronstein
Kreatív zseni, GM David Bronstein

Mióta 1948-ban megnyerte a címet, Botvinnik nem játszott nyilvánosan. Mikhail Botvinnik David Bronstein elleni mérkőzésére úgy készült, hogy elemezte Bronstein minden meccsét, amelyet az 1948-as Saltsjobaden Interzonal óta játszott!

Botvinnik is elkezdett feljegyzéseket készíteni azokról a nyitásokról, amelyekről úgy gondolta, hogy játszanak a meccsen; ez a nyitókutatás 1951 januárjában kezdődött, és egészen a mérkőzés márciusi kezdetéig tartott.

A versenyjáték hiánya azt jelentette, hogy Botvinnik nagyon bízott abban, hogy elég jól felkészülhet a címének megőrzéséhez. Legalább nyakkendőre lenne szüksége, hogy megtartsa a koronát.

David Bronstein méltó kihívónak bizonyulna, és meglökné Mikhail Botvinnikot. A huszonnégy partiból huszonkettő befejezése után Bronstein egy ponttal vezetett, és egy győzelem vagy két döntetlenre volt attól, hogy sakkvilágbajnok legyen.

Bronsteinnek még a huszonharmadik játszmában elszenvedett veresége után is megvolt az esélye, hogy megnyerje a bajnoki címet a huszonnégy játszmában. Botvinnik kitartotta az idegeit, és az utolsó játszmában döntetlent ért el, így döntetlent ért el.

A kritikus huszonharmadik meccsen Mikhail Botvinnik hihetetlen zugzwang pozíciót hozott létre. Bronstein több mint harminc percet töltött azzal, hogy megtalálja a módját, hogy megmentse a meccset, de kénytelen volt elismerni vereségét.

Mihail Botvinnik – David Bronstein, 1951.05.08., 1-0, Botvinnik – Bronstein világbajnokság, 23. forduló, Moszkva URS

Mihail Botvinnik visszaszerzi a címet Szmiszlovtól

Mihail Botvinnik sakkvilágbajnokként az első nyolc évben nem nyert bajnoki mérkőzést. 1951-ben Bronstein és 1954-ben Szmiszlov ellen döntetlent szerzett..

Aztán 1957-ben elveszítette a bajnoki címet Szmiszlov ellen. Amikor ez számított a legtöbbet, Mihail Botvinnik megmutatta, hogy több mint képes nyerni egy meccset, amint azt a címért vívott két visszavágó is bizonyítja.

Mihail Botvinnik szerencséjére az előző bajnoki mérkőzések egy része jogot adott neki a visszavágóra. A visszavágó joga a korábbi világbajnoki mérkőzések egyéni FIDE-je volt.

548px Vaszilij Szmiszlov 1964
Vaszilij Szmiszlov 1964

Alekhine, Lasker és Capablanca olyan meccseket játszott, ahol a visszavágó joga szerepelt a bajnoki mérkőzéseik feltételei között.

A FIDE csak 1956-ig tette hivatalossá ezt a szokást azzal, hogy beírta a szabályzatába. Mihail Botvinnik kétszer is jól alkalmazná a szabályt.

Szmiszlov nem sokkal az 1957-es cím elnyerése után óriási nehézségeket szenvedett el. Mostohafia, Vlagyimir Szelimanov öngyilkos lett, miután visszatért az 1957-es torontói ifjúsági világbajnokságról.

Bár a Szmiszlov család soha nem fedte fel az öngyilkosság okát, ezt a Vlagyimirra nehezedő nyomásnak tulajdonították, mert a „kiábrándító” negyedik helyen végzett.

Mihail Botvinnik másfajta – politikai – nyomás alatt találta magát. Az emberek attól tartottak, hogy a visszavágó kínos vereséget eredményezhet, és nem akarták, hogy Botvinnik visszavágót kérjen.

A nyomás a jelek szerint nem érintette Botvinnikot, aki az első három meccset megnyerte. Talán később utolérte a stressz, amikor időben elbukta a 15. játékot.

Botvinniknak három perc alatt két mozdulatot kellett tennie, hogy halasztást érjen el. Íme a meccs végső állása, amit Stockfish úgy értékel, hogy egyértelműen a feketén játszó Botvinniket részesíti előnyben (-2.3).

Botvinnik időben veszít

A vereség ellenére Mihail Botvinnik két ponttal, 12½-10½ ponttal megnyerné a meccset.

A harmadik játszmában Szmiszlov figyelmen kívül hagyta, hogy a 28.Ne5 lehetőséget adott Botvinniknek, hogy két kisebb figurát nyerjen a bástya számára. Ezzel a győzelemmel Mikhail Botvinnik az első három meccs három győzelméhez képest ideális kezdet volt.

Vaszilij Szmiszlov – Mihail Botvinnyik, 1958.03.11., 0-1, Szmiszlov – Botvinnyik világbajnokság visszavágó 3. fordulója, Moszkva URS

Botvinnik második visszavágója – ezúttal Tal ellen

Gm Peter Svidler felfedi Mikhail Tal támadó titkait!
Mikhail Tal a sakktörténet egyik legjobb taktikai játékosa

Amikor Tal 1960-ban megnyerte a címet, neki és Botvinniknak egymás mellett voltak szobái. A játékok előtt Koblenz, Tal második tagja énekléssel segített motiválni Talt.

Tal úgy vélte, hogy bár a dalok segítettek neki, Botvinnikot demoralizálták. Ez megmagyarázhatja, hogy Mihail Botvinnik miért választott egy másik hotel szobáit a visszavágóra.

A visszavágó során mindkét versenyző egészségügyi problémákkal küzdött.

Tal halasztást kért, és benyújtott egy rigai orvos igazolását. Mihail Botvinnik ragaszkodott ahhoz, hogy Talt vizsgálja meg egy moszkvai orvos a diagnózis megerősítése érdekében.

Erre a kérésre Tal időben elkezdte a mérkőzést. Sok évvel később, egy interjú során Tal azt mondta, hogy egyetlen sajnálata volt életében, hogy nem halasztotta el a visszavágó kezdetét.

Mihail Botvinnik negyvenkilenc éves volt ezen a visszavágón, és rövidlátással küzdött, de sokkal jobb egészségnek örvend, mint Tal.

Botvinnik ismét remekül kezdett, és az első három játszmából kettőt megnyert. A következő három játszma döntetlennel végződött hét döntő játszmából álló sorozat előtt.

Ebből a hét döntő játszmából Mihail Botvinnik ötöt, Tal kettőt nyert. Ezt a visszavágót Botvinnik nyerné öt ponttal – 13-8-ra.

Egyesek azt mondhatják, Mikhail Botvinnik szerencséje volt, hogy Tal félretette szerencseceruzáját a nyolcadik meccsből. Tal az asztalon hagyta, és eltűnt, amikor visszajött a ceruzáért.

Ezen a visszavágón Mihail Botvinnik mindent megtett, hogy zárva tartsa a helyzeteket, és elinduljon a végjáték felé. Ez a terv azonban nem akadályozta meg abban, hogy támadósakkozzon, ahogy a 7. fordulóban tette.

Mihail Botvinnik – Mikhail Tal, 1961.03.29., 1-0, Tal – Botvinnik világbajnokság visszavágó 7. fordulója, Moszkva URS

A következtetés

Kitűnő játékán kívül Mihail Botvinnik öröksége magában foglalja a sakkvilágbajnokság mérkőzéseinek megszervezésére gyakorolt ​​hatását és az általa edzett nagyszerű játékosokat, köztük a világbajnokot, Garri Kaszparovot, Anatolij Karpovot és Vlagyimir Kramnyikot.

Sok profi játékos ma is használja Mikhail Botvinnik sakkszemléletét. Nagy hangsúlyt fektetett az alapos felkészülésre a meccs előtt, és úgy vélte, hogy fizikailag is megfelelőnek kell lennie.

Mihail Botvinniket a szovjet sakkiskola pátriárkájaként tartják számon, amely évtizedeken át uralta a világ sakkját. A szovjet sakkozók sikere talán a legtisztább példa Botvinnik sakkszemléletének hatékonyságára.

A múlttól napjainkig voltak hihetetlen játékok, amelyekben támadó sakk is szerepel. Most megtanulhatod, hogyan készíthetsz támadó remekműveket GM Mihail Marin segítségével.

Élvez 15 óra a sakkképzés a támadásra összpontosított, és semmi másra, mint támadásra. Az egyetlen dolog, ami szórakoztatóbb, mint megtanulni a támadósakkot, az az!

Minél hamarabb kezdi el megtanulni, hogyan kell támadni, annál hamarabb tudja lefújni az ellenfeleket a tábláról. Ragadja meg a „Mihail Marin's Attacking Academy” példányát most! Azonnali hozzáférést és 50% kedvezményt kapsz!