Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκακιού 2021: Θα φάει ο Μάγκνους Κάρλσεν τα δικά του λόγια;

Λίγες μέρες πριν από τον αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Σκακιού 2021 μεταξύ του Μάγκνους Κάρλσεν και του Ίαν Νεπομνιάχτσι, Ο Μάγκνους είπε ότι ο Φαμπιάνο Καρουάνα ή ο Ντινγκ Λίρεν θα ήταν πιο τρομεροί αντίπαλοι

Δείτε παρακάτω όλες τις λεπτομέρειες της σκακιστικής διοργάνωσης της χρονιάς.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκακιού 2021 Carlsen vs Nepomniachtchi εικόνα blog

Magnus Carlsen συνέχισε λέγοντας ότι ένιωθε ότι η νίκη του Nepomniachtchi στο Τουρνουά Υποψηφίων ήταν ένα καλό αποτέλεσμα για αυτόν. Θα χρειαστεί ο Κάρλσεν να φάει τα λόγια του; Όλοι θα ξέρουμε σε λίγες εβδομάδες.

Τα σχόλια του Μάγκνους είναι ακόμη πιο περίεργα υπό το πρίσμα του γεγονότος Η Nepomniachtchi έχει ρεκόρ 4-8-1 σε κλασικά παιχνίδια με τον Magnus.

Παρά το γεγονός ότι είναι γνωστός για τις νίκες στο τέλος του παιχνιδιού, ο Μάγκνους Κάρλσεν είναι ικανός να παίξει εξαιρετικά επιθετικά παιχνίδια. Απολαύστε το παρακάτω βίντεο όπου Ο GM Arkadij Naiditsch μοιράζεται ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του Carlsen.

Διοργάνωση Αγώνα Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Σκακιού 2021

Ο εμπορικός συνεργάτης της FIDE, Παγκόσμιο σκάκι, διοργανώνει την εκδήλωση. Αρχικά προγραμματισμένο για το 2020, ο αγώνας αναβλήθηκε για το 2021 λόγω της πανδημίας

Πραγματοποιείται ο αγώνας του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Σκακιού από τις 26 Νοεμβρίου 2021 έως τις 16 Δεκεμβρίου 2021, στο Ντουμπάι, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Αυτός ο αγώνας παγκοσμίου πρωταθλήματος είναι α καλύτερο από δεκατέσσερα παιχνίδια, που είναι δύο περισσότερα από το συνηθισμένο. Οι αγώνες παγκοσμίου πρωταθλήματος από το 2006 ήταν οι καλύτεροι των δώδεκα γύρων.

Εάν ο τίτλος κατακτηθεί με κανονισμό, το Το χρηματικό έπαθλο 2 εκατομμυρίων δολαρίων ΗΠΑ μοιράζεται κατά 60% και 40% υπέρ του νικητή. Ωστόσο, εάν ο αγώνας κριθεί σε τάι-μπρέικ, αυτό αλλάζει σε 55% και 45%.

Για να είσαι πρωταθλητής απαιτεί περισσότερα από το να είσαι δυνατός παίκτης. κάποιος πρέπει να είναι επίσης δυνατός άνθρωπος - Ανατόλι Κάρποφ. Σύντομα θα μάθουμε ποιος είναι ο πιο δυνατός άνθρωπος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκακιού του 2021.

Συνθήκες αγώνα

Λόγω των δύο επιπλέον παιχνιδιών που θα διεξαχθούν στον Αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Σκακιού 2021, απαιτείται σκορ 7 1/2 για τη νίκη το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκακιού 2021.

Ο έλεγχος του χρόνου είναι 120 λεπτά για τις πρώτες 40 κινήσεις, 60 λεπτά για τις επόμενες 20 κινήσεις και 15 λεπτά για το υπόλοιπο παιχνίδι με αύξηση 30 δευτερολέπτων ανά κίνηση. Η αύξηση ξεκινά στην κίνηση 61.

Εάν χρειάζεται τάι μπρέικ, αυτό θα ξεκινήσει με τέσσερα παιχνίδια με ταχύτητα, το καθένα είναι 25 λεπτά συν 10 δευτερόλεπτα προσαύξηση. Με 2 1/2 πόντους ή περισσότερους θα κερδίσει το πρωτάθλημα.

Πέντε μίνι αγώνες 2 παιχνιδιών blitz θα παιχτεί στη συνέχεια στο τάι μπρέικ αν χρειαστεί. Ο χρόνος ελέγχου για τα παιχνίδια blitz είναι 5 λεπτά με αύξηση 3 δευτερολέπτων. Κερδίζοντας έναν από αυτούς τους μίνι αγώνες κερδίζετε το πρωτάθλημα.

A αιφνίδιος θάνατος Αρμαγεδδών Το παιχνίδι θα κρίνει τον αγώνα εάν δεν υπάρχει νικητής μετά τα παιχνίδια rapid και blitz. Το μαύρο έχει πιθανότητες ισοπαλίας με 4 λεπτά στο ρολόι και το λευκό έχει 5 λεπτά. Μια αύξηση 2 δευτερολέπτων ξεκινά στην κίνηση 61.

Tie break ή τελετή λήξης: 15 Δεκεμβρίου

Τελετή λήξης (σε περίπτωση τάι μπρέικ): 16 Δεκεμβρίου.

Προηγούμενες συναντήσεις μεταξύ του Magnus Carlsen και του Ian Nepomniachtchi

Η κόντρα μεταξύ αυτών των δύο παικτών, που απολαμβάνουν μια φιλική σχέση, ξεκίνησε σχεδόν πριν από είκοσι χρόνια το 2002. Ο Νεπομνιάχτσι και ο Κάρλσεν συναντήθηκαν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U-12.

Ian Nepomniachtchi – Magnus Carlsen, 2002.10.03, 1-0, EU-ch U12 Round 5, Peniscola ESP

Το 2011 στο τουρνουά Tata Steel, ο Nepomniachtchi έδειξε ότι μπορούσε να νικήσει τον Carlsen με τα μαύρα κομμάτια. Αυτή ήταν μια σκληρή νίκη που χρειάστηκε 66 κινήσεις.

Magnus Carlsen – Ian Nepomniachtchi, 2011.01.26, 0-1, Tata Steel Group A Γύρος 10, Wijk aan Zee NED

Ο Carlsen νίκησε τη Nepomniachtchi το 2019 στο τουρνουά GCT Croatia στον Γύρο 7. Ο Magnus αρνήθηκε να κληρωθεί σε ένα Open Σικελική άμυνα και έπαιξε το άνοιγμα της Παλιάς Σικελίας με τους Nf3, Nc3 και Bc4.

Συμπέρασμα

Ο αγώνας του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Σκακιού 2021 υπόσχεται να είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση.

Παίζοντας στον πρώτο αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Σκακιού, το μεγαλύτερο εμπόδιο του Nepomniachtchi θα μπορούσε κάλλιστα να είναι η ακραία πίεση που θα αντιμετωπίσει. Είναι ο Nepo ικανός να κρατήσει την εστίασή του στη θέση και όχι στον αντίπαλό του ή στο γεγονός;

Ολόκληρος ο σκακιστικός κόσμος θα γνωρίζει την απάντηση σε τρεις εβδομάδες από τώρα.